Glutatyon Tedavisi

Glutatyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Glutatyon, insan vücudu tarafından üretilen, antioksidan etkili ve bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli rol alan bir maddedir. İnsan vücudundaki serbest radikallerin hücreye verdiği zararı önler.

Normal yaşlanma, insan bünyesinde oluşan, serbest radikallerin veya ara ürünlerin dokularda birikmesi ile başlar; çünkü serbest radikaller, insanın en küçük yapı taşı ve beyni olan DNA yapısında değişim başlatarak normal yaşlılığı başlatırlar. Ayrıca serbest radikaller; parkinson, demans, romatizma, kanser, kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın oluşmasına da sebep olurlar.

Yapılan son çalışmalar göstermektedir ki; glutatyon yukarıda saydığım birçok hastalığın oluşmasına mani olduğu gibi tedavilerinde de büyük önem taşıyor; yaşlanmayı geciktirdiği gibi kaliteli yaşlanmayı sağlıyor.

Hücrelerdeki Glutatyon Düzeyi Nasıl Arttırılır? 

Glutatyon bir besin takviyesi olarak pazarlanıyor olmasına rağmen, glutatyon takviyeleri aslında hücrelerin içindeki glutatyon düzeylerini arttırıcı olarak görülmemektedir.  İnsanlar üzerindeki çalışmalarda, oral dozlardaki glutatyonun, kan düzeylerini yükseltmekteki etkisinin çok az olduğu görülmüştür. Ayrıca glutatyon doğal gıdalarda o kadar yaygındır ki, oral yoldan besin takviyesi (tablet, sıvı vs.) şeklinde alınmasına gerek yoktur.

Glutatyon İçeren Besinler

Glutatyon; glisin, sistein ve glutamin amino asitlerinden oluşur; yani bu aminoasitleri almak da glutatyon miktarının artmasına yardımcı olacaktır.

  • Sistein; soğan ve sarımsakta bulunur.
  • Glutamin; tüm fasulye çeşitleri, baklagiller, maydanoz, lahana, pancar, kıvırcık lahana, buğday, buğday çimi ve ıspanak gibi sebzelerde bulunur.
  • Glisin; fasulye, bira mayası, esmer pirinç kepeği, süt ürünleri, yumurta, balık, jelatin, baklagiller, et, kabuklu kuru yemişler, deniz ürünleri, soya, şeker kamışı, kesilmiş sütün suyu, tam buğdayda bulunur.

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Hormonlar Nasıl Kullanılır?

Vücudumuzda hormonların miktarı kadar birbirleriyle olan dengeleri de bizi sağlıklı kılan en önemli faktördür. 30’lu yaşlardan itibaren hormonlar azalmaya başlar. Eğer eksik olan yerine konacaksa bu dengeler iyi incelenmelidir. Hormonlarda eksiklik tespit edilirse, öncelikle bunun doğal yollarla salgılanmasının artırılması denenmelidir.

Serdar Dağ