Myastenia Gravis 

Myastenia gravis hastalığı, yorgunluk ve istemimize bağlı olarak kullandığımız kaslar da güçsüzlük ile kendini gösteren bir sinir sistemi hastalığıdır.

İlerleyicidir asla ilk ortaya çıktığında görülen belirtiler ile kalmaz sürekli yeni rahatsızlıklara yol açar. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar.

Çabuk yorulma görülen kasların başında çiğneme kasları, yutkunma kasları ve dil kasları yer alır. Onların ardından el ve ayak kasları en çabuk yorulan kaslar arasındadır. Aşırı yorulma gibi belirtiler dinlenme ortadan kalkar.

Genç kadınlarda erkeklerden iki kat daha sık görülür. Elli yaş ilerisinde ise erkeklerde daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Myastenia gravesin nedeni henüz tam olarak bulunamamıştır fakat bazı etkenlerin hastalığa neden olduğu düşünülmektedir.Hastalığın sebebi Asetilkolin denen maddenin eksikliğidir. Asetilkolin nöronlar arasında salgılanarak uyarıları bir nörondan diğer bir nörona taşıyan bir madddedir.

Hastalığın Belirtileri

  • Aşırı yorgunluk
  • Kaslarda güçsüzlük
  • Titreme
  • Görüş bozuklukları

Kaslardaki güçsüzlük yorgunluk ile bariz hale gelir.Göz kapağının  düşüklüğü görülen en bariz bulgudur.Sabahları kişi daha iyi olur gün içinde yorgunlukla beraber kas güçsüzlüğü artar.

Hastalığın teşhisi deneyimli bir hekim tarafından hemen konulur. EMG yani sinir ve kas iletimini ölçme önemli bir teşhis aracıdır.Ayrıca bu hastalarda mutlaka göğüs tomografisi istenir.

Dr. Serdar DAĞ