Uzun Yıllar Ağrı Çekmek Ağrı Bağımlılığı Yapar Mı?

Ağrıyı kısa ve basit olarak tanımlarsam, vücudumuzda oluşan bir doku hasarına veya oluşan bir reaksiyona bağlı olarak gelişen kişiye özel olarak algılanan hoş olmayan bir duygudur.

Gelip geçici ağrılar önemli değildir, fakat ağrı uzarsa; aylar veya yıllar sürerse kişinin hayatını kabusa çevirir. Hatta ağrıdan dolayı intihar eden kişilerin sayısı da küçümsenmeyecek kadar fazladır.

Basit travmadan, baş ağrısı ve kansere kadar ağrıya sebep olan birçok sebep vardır.

Toplumda En Çok Görülen Ağrılar

  • Baş ağrıları
  • Bel, boyum ve sırt ağrıları
  • Fibromyaljiye baglı ağrılar
  • Diz, omuz gibi vücutta yıpranmaya bağlı ağrılar
  • Trigiminal nevralji ve yüz ağrıları
  • Diş ağrıları vs. olarak sıralayabiliriz.

Ağrı tedavisinde ilk yapılması gereken ağrıya sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Migren varsa tedavisi, bel ve boyun fıtığı varsa operasyonu veya tedavisi yapılmalıdır. Fakat bazen tüm tedavilere rağmen, ağrıya sebep olan etken ortadan kalksa bile ağrı geçmez. Ağrı, kişinin yaşamının sevimsiz bir parçası haline gelir. Kişi doktor doktor gezmeye başlar .Çoğu zaman tedaviler ve yapılan operasyonlar tekrarlanır; yine de sonuç hüsran olur ve kişi ağrıdan kurtulamaz.

Uzun süre ağrıya maruz kalmak, beynin ön bölgesini duyarlı hale getirir. Aklımıza ağrıya sebep olan hastalık gelince veya ağrıyı düşününce hemen beyin ön maddeden biyokimyasallar salınır ve ağrı başlar.Bu durumda kişi ağrı bağımlısı olmuştur.

Bağımlılık Gelişiminin Temel Nedeni

Ağrı bağımlılığının temel nedeni, beyin ön bölge duyarlılıklarıdır. Bağımlılıkların tedavisinde, beyin ön bölge duyarlılığını düzeltemeden başarıyı beklememek gerekir.

Bağımlılığın sayı ve şiddeti, hasta olma durumunu belirleyen etkenlerdir. Bağımlılığın derecesini belirleyen beyin ön bölgesi, kişisel özgürlüğün merkezidir. Bireysel özgürlük düzeyi, beyin ön bölgesinin uyarılma ihtiyacı ile ters orantılıdır. İnsanlar bağımlılıkları kadar hasta, özgürlükleri kadar sağlıklı olurlar.

Ağrı bağımlılığı tedavisi zor ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Nöroloji, psikiyatri ve ağrı uzmanlarının ortak uyguladıkları bir tedavi protokolü ile olur. İyi tedavi ile hasta ağrı ve ağrı bağımlılığından kurtulur.

Serdar Dağ