Diş Eti Hasarı Felç Nedeni Olabilir?

Ülkemizde son zamanlarda beyin felcinden ölenlerin ve sakat kalanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Beyin felci, beyni besleyen damarların tıkanması ve damarların tansiyon yüksekliğine bağlı yırtılıp, beynin içine kanamasıdır. Beyinde oluşan hasar, felcin şiddetini belirler.

Felcin sebebi, yukarıda da söylediğim gibi, damarlarda oluşan hasarlardır. Damarda hasar oluşturan birçok etken vardır. Bunlar; yüksek kolesterol, hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara olarak sıralanabilir.

Diş Eti Hastalıklarının Felç İle Bağlantısı

Son yıllarda, dünyada yapılan araştırmalar; damara hasar veren, doktor ve hastalarca önemsenmeyen bir etkeni daha meydana çıkarmıştırdır ki, bu da “diş eti hastalıkları”dır.

Diş ve diş etlerini besleyen damarlar ve sinirler çok yoğundur ve beyin ve damar sistemi ile bağlantılıdır. Diş sağlığı denince insanların aklına sadece güzel ve beyaz dişler gelmektedir. Halbuki diş eti hastalıklarına bağlı oluşan metabolitler ve iltihap etkenleri damarların iç cidarında hasar meydana getirir, damar yapısını bozar. Bu da felç olma riskini arttırır; bazen de yalnız başına felç sebebi olabilir.

Ülkemizde en sık diş eti hastalığı sebebi sigaradır. Birçok hastalığa sebep olan sigara içimi, diş etlerini de tahrip etmektedir. Bu yüzden sigara içinler ve dişlerinde çürüğü olanlar, diş bakımına yeteri özeni göstermeyenler; ailelerinde felç hastası da varsa mutlaka diş eti hastalıkları uzmanına rutin kontrol olmalıdır.

Geçtiğimiz yıllarda, tüm tedaviye rağmen, üç defa felci tekrar eden bir hastamda, yoğun diş eti iltihabı saptadık ve tedaviden sonra hasta sağlığına kavuştu.

Serdar Dağ