El Titremesi Özellikle Gençlerde Çok Yaygınlaştı

El titremesi kişilerin günlük aktivitesini ve psikolojisini etkiler, iş yapma kabiliyetini bozar; titreme tüm vücutta da olabilir. Bu yazımda özellikle el titremelerinden bahsedeceğim.

El titremesi her yaşta görülebilir; fakat orta yaşta daha fazla ve şiddette görülür. Günümüzde gençlerde de yaygın olarak görülmektedir. Eli titreyen her kişinin tek korkusu parkinson hastası olmaktır; fakat ailesel özelliğe bağlı, kalıtsal olan ve de ailesel el titremesi dediğimiz el titremeleri de sıkça görülür. Bu tür el titremesi genelde genç yaşta görülmeye başlar. Sinir sisteminin bozuk olduğu zamanlarda, heyecan da artar; sosyal ortamlarda ve iş hayatında kişinin utanmasına ve kendini içe kapamasına neden olur; el titremesi sebebi ile kariyerini yarıda bırakan veya el titremesinin verdiği kompleksten dolayı işte kendini ispat edemeyenlerin sayısı çok fazladır.

El Titremesi Sebep ve Tipleri

İstirahat Titremesi: Bu titreme, kişinin elleri hareketsiz haldeyken; yani dururken olur hareket esnasında kaybolur. Parkinsonda görülen bu tip titremedir. Bu titreme orta yaşta parkinson hastalığıyla beraber başlar. Parkinson hastalığının titremenin yanı sıra hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertleşme gibi birçok başka belirtileri vardır.

Ailesel El Titremesi: Erken yaşta, genellikle gençlik döneminde belirti verir. Bir elde başlar ve zamanla diğer ele de geçer. Kural olarak hareket halindeyken başlayıp istirahat halindeyken geçse de; istirahat halindeyken de görülebilir. Yeme, içme ve yazı yazma bozulabilir.

Hastalığın tanısı bazen tesadüfen konur; veya hasta titremenin oluşturduğu sosyal sorunlarla doktora başvurur. Titreme dışında her şey normaldir. Hastaların yarısından fazlasında aile öyküsü vardır. Sıklığı yaşla beraber artar. Hastalığın ileri evresinde aşırı titremeden dolayı hareketler çok kısıtlanır. Heyecan, sinir, yorgunluk, ısı değişikliği vs. titremeyi arttırır; uykuda titreme kesilir.

Intansiyon Titreme: İstemli hareket esnasında ortaya çıkar ve hedefe yaklaşırken titreme artar. Beynin bir bölümü olan cerebellum denen kısmın rahatsızlıklarında sıkça görülür.

Psikojenik Titreme: Ani başlar, bir psikolojik sorundan sonra başlayabilir, tipik bir özelliği yoktur, kadınlarda daha sık görülür. En çok ailesel titreme ile karışır.

Tedavi

Öncelikle titremeye sebep olan etkenler tespit edilmeli; daha sonra titremenin türü tespit edilerek tedavi yapılmalı.

Serdar Dağ