Felç Geçiren Hasta Yatalak Kalmaya Mahkum Mudur?

Felç, beyin dokusunun hasarlanması sonucu oluşur.

Felce Sık Yol Açan Sebepler:

  1. Beyin damarlarının tıkanması.
  2. Beyin kanamaları.
  3. Kalp krizi sonrası beynin oksijensiz kalması.
  4. Travmalar vs.

Gelişen teknoloji ve tedavi yaklaşımları neticesinde, doğru bir tedavi ile; hastanın sakatlık durumu minimal hale getirilir. Yoğun bakımdan çıkmış ve hayati tehlikesi sona ermiş hastanın tedavisinin zaman geçirilmeden planlanması gerekir.

Bu hastalarda tedavinin başarısını, ilaç tedavisinin yanında FİZİK TEDAVİ belirler. Uzun süre yoğun bakımda yatan hastalara, fizik tedavi zamanında başlanmazsa, ellerde ve kollarda kas erimeleri olmakta, yatak yaraları açılmaktadır. Bazen bu durum kalıcı olabilir ve hasta yoğun bakım sonrasında, bu yaralarla ve bu yaraların yarattığı enfeksiyonla uğraşır. Bu yaraların oluşmasının nedeni, zamanında başlanmayan fizik tedavidir. Fizik tedaviye geç başlama ya da hiç başlamamak, hastayı kaderine terk etmek demektir. Hasta ve hasta yakınları da bu durumu kabullenmek zorunda kalır.

Sinir sisteminin kendini tamir etmez görüşü yanlıştır. Her ölü dokunun içinde ölmeyen hücreler vardır. Tedavideki amaç bu hücrelerin kalitesini arttırmak ve ölü hücrelerin yerini almasını sağlamaktır. Uzun süre alçıda kalan kolda bile fonksiyon kaybı olur.

Felç iyileşmesi, ortalama 6 ay ila 2 yıl sürer. Bu süre içinde, insan vücudu hareket etmezse fonksiyonlarını kayıp eder. Beyin dokusu tamir olsa bile kişi felç kalır. O halde; kişiye özel birebir fizik tedavi, felç tedavisinin en önemli kısmıdır.

Serdar Dağ