Kronik Bel, Boyun ve Sırt Ağrısının Sebebi Fibromiyalji ve Hilterapi Tedavisi

Toplumumuzda çok sık görülen bu hastalıktan çok kısa bahsetmek istiyorum. Fibromiyalji, uzun süre hastayı etkisi altına alan yaygın kas ağrısı sendromudur. Özellikle 20-50 yaş arası kadınları etkiler ve maalesef ağrı kesicilere kolay yanıt vermez.

Fibromiyaljinin Belirtileri

  • Özellikle boyunda, enseden başa yayılan omuzlarda, belde ve kalçada ağrı.
  • Ağrıya eşlik eden yanma ve sızlama hissi.
  • Bitkinlik ve uyku bozukluğu sık görülür ve bu durumda ağrıda artış olur.
  • Gün içinde şikayetlerde artış olur ve özellikle sinir ve streste ağrı artar.
  • Kas ağrısı ile beraber, spesifik olmayan semptomlar da sık görülür. Bunlar; abdominal (karın ağrısı), şişkinlik, ishal, kabızlık, soğuğa dayanıksızlık, baş ağrısı, moral bozukluğu vs. olarak sıralanabilir.

Bu şikayetleri arttırabiliriz fakat ben en çok görülen şikayetleri sıraladım. Özetlersem; bu hastalıkta, daha çok enseden başlayıp başa yayılan ağrı, boyun ağrısı ve bel, kalça ağrısı olur.

Hastalığın Teşhisi Nasıl Konur?

Bu hastalığın tanısı ve hasta tarafından kabulü çok zordur. Hasta, hastalığı ile ilgili somut tetkik bulguları ister; fakat genelde muayene bulguları ve laboratuvar tetkikleri normaldir. Buna rağmen, ağrı kesiciye genelde yanıt yetersiz olur ve hastalık, kronik bir seyir sergiler.

Ayrıca, fibromiyalji birçok hastalıkla karışabilir. Bunların başında; romatizmal hastalıklar, hipotiroidizm, bel ve cervical fıtıklar, depresyon, MS, polimiyozit vs. gelir. Bu yüzden; deneyimli bir hekimin hastayı çok iyi dinlemesi, detaylı muayene etmesi ve diğer hastalıkların dışlanmasını sağlaması ile hastalık saptanır. EEG, EMG ve gerekirse Cranial MR, birçok hastalığın dışlanmasına yardımcı olur.

Stresin azaltılması ve gevşeme egzersizleri ve doğru ilaçlarla hastalık kontrol altına alınabilir. Hekimin muayenesi ve hastaya açıklayıcı bilgiler vermesi tedaviyi olumlu yönde etkiler.

Tedavide Dikkat Edilecek Hususlar 

  • İlaç tedavisi kaçınılmazdır. Dirençli vakalarda ağrılı bölgeye enjeksiyon yapılabilir.
  • Hastalığı hastaya anlatmak önemlidir.
  • Hastalığa eşlik eden başka bir hastalık varsa, bu hastalığın tedavisini yapmak gerekir.
  • Fizik tedavi ve egzersiz programları, bunun yanında masaj tedavisi düşünülebilir.
  • Stres azaltma ve gevşeme terapileri büyük önem taşır.

Yukarıda bahsettiğim gibi; özellikle stres ve gerginlik kasları kasacağı için hastalığın şiddetini arttırır ve ilaca olan yanıtı olumsuz etkiler. Bunun için, fibromiyaljisi olan hastada; stres, gerginlik ve depresyon varsa tedavisi buna göre düzenlenmelidir.

Hastalık kroniktir yani uzun süre sürer ve zaman zaman tekrarlayabilir. Bu da hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bunun için; hastaların ilaçlarını düzgün kullanarak, verilen egzersizleri disiplinli bir şekilde yapmaları gerekmektedir.

Hilterapi Nedir?

Son yıllarda, bu hastalıkta kullanılan “hilterapi” yüksek yoğunluklu bir lazer tedavisidir. 10 seansta derine etki ederek, kasılan kasları gevşetmekte ve hastayı rahatlatmaktadır.

Hilterapi Lazer Tedavisi Ne İşe Yarar?

Tüm ağrılarda; dokunun tahrip olması ve buna bağlı doku ödemi, sinir basıları ve o bölgedeki sıvı birikimleri yani enflamasyon, ağrının şiddetini ve ağrı süresini belirler.

Hilterapi, uygulanan bölgedeki dokuların derinlerine ulaşarak; o bölgedeki dolaşımı hızlandırır, travmalı dokuları tamir eder ve ödemi yok ederek vücudun kendi hücrelerini aktive eder. Yıpranmış veya travmaya uğramış dokunun, tüm derinliklerinde enflamasyonu yani doku ödemini ve sıvısını yok eder. Böylece şişmiş bel ve boyun fıtıklarının eski haline gelmesini sağlar, kasların spazmını yani kasılmasını çözer.

Lazer uygulaması, ağrısız ve yan etkisiz bir işlemdir. İlk seanstan itibaren sonuç alınmaya başlanır. Seans sayısını hastanın durumu belirler. Uzun tedavilere ve operasyonlara göre daha ucuz ve zahmetsiz bir tedavidir.

Serdar Dağ