Orta ve İleri Yaşta En Sık Bel Ağrısı Sebebi Nedir?

Her yaşta görülen bel ağrısının sebebi, bel bölgesindeki omuriliğe olan bası sonucunda omurilikte olan sıkışma veya hasardır. Buradan bele, kalçaya ve bacağa vuran sinirlerde travma oluştuğu için; hasarın derecesine göre ağrı, güç kaybı gibi semptomlar oluşur. En sık neden bel fıtığıdır. Fakat bel fıtığı, her ters hareket yapanda oluşmaz. Yoksa tüm ağır işte çalışanların fıtık olması gerekirdi.

Kas, eklem ve kemiklerin sağlamlığı bu hastalıkta önemlidir. Bu sağlamlılığı da belirleyen, vücudumuzdaki romatizmal faktörlerdir. Bu faktörler sanıldığı gibi yaşlılıkta ortaya çıkmaz. Genç yaştan itibaren hasar vermeye başlarlar. Bunun için ağrı çekenlerin mutlaka romatizmal faktörlerinin incelenmesi gerekir.

Dar Kanal Sendromu

Yukarıda saydığım romatizmal faktörlerden, vücudu kötü kullanmaktan ve aşırı kilodan dolayı orta ve ileri yaşta “dar kanal sendromu” denen hastalık oluşur. İki omurilik kemiğinin arasında oluşan, birçok disk ve omurilik etrafını saran kasların kalınlaşması ve sertleşmesinden dolayı omurilik kanalı daralır ve omurilik sıkışır.

Belirtileri Nelerdir?

  • Hasta durmadan ağrı hisseder; ağrı kesiciler ağrıyı geçici kesse de daha sonra ağrı tekrar başlar.
  • Bu hastalar, belli bir süre ayakta durunca veya yürüyünce oturma veya durma gereksinimi duyarlar; çünkü omuriliğe yük biner, sıkışır, ağrı ve hareket kısıtlılığı olur.
  • Ağrı ile beraber uyuşmalar, iğnelenmeler ve yanma gibi semptomlar da tabloya eşlik eder.
  • Bir süre sonra ağrı yaşamın bir parçası haline gelir; uykusuzluk ve depresyon tabloya eklenir.

Tedavisi

Bu şikayetlerle hekime başvuran hastaya genellikle bel fıtığı olduğu söylenir ve büyük bir operasyon olan dar kanal; yani halkın tabiri ile çivili fıtık operasyonu önerilir. Halbuki ileri yaşta birçok hastada şeker, tansiyon, kalp gibi sistemik hastalıklar bu operasyonda risk teşkil eder. Bu operasyon ayrıca hem zor hem de hasta için zahmetli ve ücret olarak da yüksektir.

Doğru teşhis ve tedavi planı belirlendikten sonra günümüzde bu hastalık operasyonsuz tedavi edilmektedir. Ağrı uzmanları ve bu eğitimi almış hekimler, özel şartlarda lazer uçları ile omuriliğe bası yapan fıtıklar ve fasetleri temizleyerek hastayı ağrıdan kurtarmaktadırlar. 1-2 saat gibi kısa bir sürede hasta taburcu olmakta ve ağrısından kurtulmaktadır. Bu uygulama riski az olan bir müdahaledir. Kişi günlük yaşamına hemen döner. Bu uygulama sayesinde bel ağrılarına sebep olan dar kanal, operasyonsuz tedavi edilmekte ve kişi ağrıdan zahmetsiz şekilde kurtulmaktadır.

Serdar Dağ